Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Spoločenské plemená

Spoločenské plemená

 

Čivava

 

Veľkosť a stavba tela
Čivava je malým a hmotnosťou ľahkým psom. Len zriedkakedy dorastá do výšky 20 cm a dosahuje hmotnosť len 1 až 3 kg. Jej telo má predĺžený tvar.
Srsť
Poznáme dlhosrstú a krátkosrstú formu tohto plemena. Pri tomto psovi sú povolené všetky farby a farebné kombinácie.
Povaha a temperament
Čivava je napriek svojmu malému vzrastu ostražitá, odvážna a navyše aj veľmi živá a ostrá. Vyznačuje sa inteligenciou a prispôsobivosťou.
Vhodné prostredie
Tento psík je vhodný na chov aj v menších bytoch. V kontakte s inými psami neprejavuje čivava žiaden strach. S deťmi si rozumie veľmi dobre. Oproti iným psím plemenám sa čivava veľmi dobre prispôsobuje rozličným klimatickým podmienkam.

 

Dalmatínsky pes

 

Veľkosť a stavba tela
Tento dlhonohý pes dosahuje kohútikovu výšku od 50 do 60 cm a hmotnosť približne od 20 do 25 kg. Má elegantné, dobre stavané, svalnaté a harmonické telo. Hlava je mierne predĺžená s dlhým nosom. Nohy sú dlhé, štíhle, svalnaté a veľmi silné.
Srsť
Srsť je krátka, tvrdá a hustá. Dalmatínsky pes má síce jemnú srsť, no nie je práve mäkká. Čisto biela farba je základným sfarbením tohto plemena. Základná farba je pokrytá charakteristickými tmavými škvrnami rôznej veľkosti. Tieto škvrny sa vytvárajú pomaly už pri mladých jedincoch. Ale svoju definitívnu veľkosť a tvar získajú, až keď zviera dosiahne vek jeden a pol roka.
Povaha a temperament
Dalmatínsky pes je veľmi čulým a živým plemenom. Má veselú povahu a ľahko sa vychováva a cvičí.
Vhodné prostredie
Dalmatínsky pes sa veľmi dobre hodí ako rodinný pes. Aj keď sa môže stať, že pes žijúci v rodine bude uprednostňovať jedného konkrétneho člena rodiny, zachová si aj k ostatným priateľský postoj. Je to pes, ktorý je veľmi opatrný v styku s malými deťmi a dobre si s nimi rozumie. Ak mu doprajete dostatok možností k pravidelnému a hravému pohybu, ktorý mu umožní vybiť si svoju nadbytočnú energiu, tak ho môžete chovať celkom dobre aj v mestskom byte.

 

Papillon

 

Veľkosť a stavba tela
Tieto psy sú vyslovene malého vzrastu. Dosahujú veľkosť približne len 20 cm a hmotnosť medzi 1,5 až 5 kg. Ich telo nie je príliš útle, ale ani príliš robustné. Celkovo je ich stavba tela harmonická. Hlava má krátky špicatý ňucháč. Papillon nesmie mať podľa štandardu plemena dlhé nohy. Labky sú malé a dlhé. Pre papillona sú charakteristické uši, ktoré sú vzpriamené, vysoko nasadené, široko roztvorené, smerujúce do bokov, porastené dlhou srsťou.
Srsť
Papillon má pevnú, stredne dlhú srsť. Srsť je lesklá a zvlnená. Na krku a na chvoste je dlhá, na tele o niečo kratšia. Typickým sfarbením srsti sú všetky farby na bielom podklade, ktorý musí prevládať. Prevažujúca biela farba na hlave je považovaná za chybu.
Povaha a temperament
Tento malý pes je vyslovene nabitý energiou a veselosťou. Je veľmi hravý a dá sa bez problémov vychovávať a cvičiť. Je ale aj veľmi citlivý. Hádka a zvady alebo hrubé správanie sa ho spravia nešťastným. K „svojim" ľudom si papillon pestuje veľmi úzky a láskyplný vzťah.
Vhodné prostredie
Tohto psa môžete chovať aj v mestskom byte, ale mali by ste vedieť, že tento malý zväzok energie potrebuje veľmi veľa pohybu. Papil-lon miluje spoločnosť. K deťom si vie vytvoriť dobrý vzťah. Mali by ste dbať na to, aby ste s ním nezachádzali surovo. Táto zásada sa odporúča samozrejme aj pri iných psích plemenách. Vzťah papillona k iným psom je bezproblémový.

 

Pudel

 

Veľkosť a stavba tela
Známy a veľmi obľúbený pudel sa vyskytuje vo viacerých veľkostiach. Poznáme veľkého, stredného a trpasličieho pudla.Trpasličí pudel dorastá do výšky menej ako 30 cm, zatiaľ čo veľký pudel môže dorásť až do výšky nad 60 cm. Hmotnosť pudlov je v závislosti od ich výšky prirodzene veľmi rozdielna. Môže sa pohybovať v rozsahu od 4 až do 30 kg. Stavba tela pôsobí skôr štvorcovým dojmom. Krk je primerane dlhý, chrbát je skôr kratší. Končatiny sú silné a svalnaté. Hlava pudla je rovná a dlhá.
Srsť
Srsť pudla na dotyk pôsobí vlneným dojmom, po ostrihaní sa môžu vytvárať kučery. Za tradičnú, pre plemeno typickú farbu je považovaná čierna, biela, strieborná, gaštanovohnedá a marhuľové farby.
Povaha a temperament
Pudel je temperamentný a aktívny pes, ktorý vyniká inteligenciou a príslovečnou učenlivosťou. Okrem toho je prítulný, priateľský a mierumilovný.
Vhodné prostredie
Pudel sa už dávnejšie vyvinul do typického spoločenského a rodinného psa, čo sa prejavuje obzvlášť na dobrom vzťahu k deťom. Vzhľadom na jeho veľkosť je viac-menejvhodné chovať ho v byte - pričom mu musíte poskytnúť dostatočný výbeh.

TOPlist