Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Jazvečíky

Jazvečíky

Jazvečík

 

Veľkosť a stavba tela
Jazvečík je veľmi známe krátkonohé psie plemeno, ktoré sa vyskytuje vo viacerých variantoch.
Srsť
Pri jazvečíkoch rozlišujeme podľa veľkosti a podľa druhu osrstenia viaceré varianty. Typy jazvečíkov rozlišujeme nielen na základe celkovej a kohútikovej výšky, ale aj na základe obvodu hrudníka. Poznáme jazvečíka obyčajného, trpasličieho a králičieho, a taktiež jazvečíka dlhosrstého, krátkosrstého a drôtosrstého.
Povaha a temperament
Tieto rôzne varianty jazvečíka vznikli na základe rozličných požiadaviek na určité konkrétne pracovné nasadenie psa a s tým spojenú potrebu jeho špecializácie. Jazvečíky sa pôvodne chovali a šľachtili ako poľovné psy, v súčasnosti sa čoraz častejšie chová kvôli svojej príjemnej povahe a stáva sa obľúbeným spoločenským psom. Mnohí ľudia, ktorí vidia na ulici malého jezevčíka s typickým podlhovastým telom, vôbec nevedia o tom, že tento malý štvornohý a veľmi obľúbený spoločník je pri správnom výcviku obratným, vynikajúcim a spoľahlivým poľovným psom.
Vhodné prostredie
Jazvečík ako poľovný pes je mnohostranne použiteľný, okrem iného ako durič a na brlohárenie. Králičí jazvečík bol napríklad vyšľachtený tak, aby sa dokázal pohybovať v králičích norách. Ak chováme jazvečíka ako domáceho psa, tak mu napriek jeho veľkosti doprajme dostatok priestoru a pohybu. S inými psami a deťmi si nerozumie jazvečík vždy bez problémov.

 

 

 

TOPlist