OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Duriče

Duriče

 

Baset

 

Veľkosť a stavba tela
Ak sa hovorí o Basetovi vo všeobecnosti, mnohí myslia na plemeno basset hound (basetov pes). Čo sa týka hmotnosti, je najťažším zástupcom skupiny basetov. Basetov pes môže dosiahnuť výšku až 38 cm. Celkovo má veľmi dlhé telo a pôsobí nízkym dojmom. Má krátke a hrubé končatiny a aj labky sú tučné a ťažké. Americký typ Basetovho psa je niečo kompaktnejší a nie je tak mohutný ako anglický typ.
Srsť
Srsť Baseta je hladká a hustá. Nemala by byť ani drsná, ani jemná. Sú prípustné viaceré zafarbenia.
Povaha a temperament
Basetom sa pripisuje dobromyseľnosť, vrodený pokoj a niekedy aj trochu tvrdohlavosti. Je mierny a priateľský, vyznačuje sa však aj istou nechuťou k absolútnej poslušnosti.
Vhodné prostredie
Pôvodne je Baset poľovným psom na malú divú zver. Ak mu doprajete dostatok pohybu, tak bude vynikajúcim rodinným psom, ktorý dokáže žiť aj v menšom byte. S inými psami a deťmi má Baset nekomplikovaný priam až priateľský vzťah

 

.

 

Bígel

 

Veľkosť a stavba tela
Bígel patrí k menším poľovným psom. Môže byť vysoký až 40 cm a dosiahnuť hmotnosť okolo 15 kg. Celkovo pôsobí svalnatým a silným dojmom. Poznáme aj menšiu formu bígla, ktorý dosahuje výšku okolo 25 cm.
Srsť
Typická srsť bígla je hustá a krátka, avšak nie príliš krátka. Prípustným sfarbením srsti bígla je sfarbenie typické aj pre iné duriče alebo sfarbenie pozostávajúce z viacerých farieb - najčastejšie tzv. trikolóra. K vyskytujúcim sa farbám patria biela, hnedá, čierna a žltá.
Povaha a temperament
Bígel je veľmi čulým, bystrým, radostným a odvážnym plemenom. K jeho pozitívnym vlastnostiam sa môže občas pridružiť aj určitá forma tvrdohlavosti.
Vhodné prostredie
Bígel je veľmi dobrým poľovným psom. Kto ho chce chovať v meste, mal by zabezpečiť jeho poľovné využitie. Pre bígla sú dlhé nekonečné prechádzky v prírode nesmiernou radosťou. Kontakt s inými psami a deťmi je bezproblémový.

 

Harrier

 

Veľkosť a stavba tela
Tento ušľachtilý a elegantný poľovný pes sa veľmi podobá na Bígla. Oproti bíglovi je väčší, dosahuje výšku až okolo 55 cm. Telo harriera pôsobí kompaktne a mierne zavalito. Tento dojem spôsobujú aj relatívne krátke nohy a hlboká hruď s výraznou klenbou rebier. Hlava harriera je stredne veľká a krk je dostatočne dlhý. Má rovný a svalnatý chrbát a mocné rebrá.
Srsť
Harrier má pomerne krátku a drsnú srsť. Srsť prilieha tesne k telu. Typickou základnou farbou je biela. K tejto základnej farbe sa pridávajú veľké farebné Škvrny, ktoré sú často oranžové, Čierne a hnedé.
Povaha a temperament
Harrier je nadšeným poľovníkom, je mimoriadne vytrvalý a prejavuje sa schopnosťou presadiť sa.
Vhodné prostredie
Vzhľadom na to, že tento poľovný pes veľmi dobre vychádza s inými psami, nachádza najlepšie uplatnenie vo svorke. Ako poľovný pes sa používa predovšetkým pri love na rovinách a v pahorkatinách.

 

Nemecký durič

 

Veľkosť a stavba tela
Nemecký durič dosahuje obvykle výšku menej ako 50 cm a hmotnosť približne 15 kg. Psy tohto plemena majú dlhšiu pretiahnutú hlavu a mohutnú stavbu tela.
Srsť
Pre nemeckého duriča je typická hustá, krátka a tvrdá srsť. Srsť je červenej až žltej farby s tmavšími miestami a bielymi znakmi.
Povaha a temperament
Nemecký durič je vášnivým lovcom a k lovu má vhodné predpoklady. S deťmi a inými psami si rozumie vo všeobecnosti veľmi dobre.
Vhodné prostredie
Nemecký durič chce a musí loviť. Patrí k plemenám, ktoré by sa v žiadnom prípade nemali chovať v meste. Dobre sa mu darí, keď má za pána poľovníka.

 

Plavý bretónsky grifón

 

Veľkosť a stavba tela
Tento silný pes môže dosahovať výšku až 55 cm a vážiť približne 25 kg. Plavý bretónsky grifón má obdĺžnikový tvar tela so stredne dlhým špicatým chvostom. Uši má zvesené a oči sú tmavé.
Srsť
Psy tohto plemena majú stredne dlhú a veľmi tvrdú srsť. Na ušiach je srsť o niečo mäkšia. Ako farby sa vyskytujú červenohnedé, hrdzavočervené, pšenično-žlté sfarbenie. Svetlé žiariace farby sú obzvlášť obľúbené.
Povaha a temperament
Plavý bretónsky grifón je vášnivým poľovným psom. Je veľmi čulý a temperamentný. Okrem toho sa vyznačuje veľmi priateľskou povahou, býva prítulný a oddaný
Vhodné prostredie
Toto plemeno sa najlepšie cíti v skúsených rukách poľovníka. Ako poľovný pes sa môže dostatočne pohybovať, čo zodpovedá jeho vrodenému temperamentu. Pri love môže byť zároveň byť užitočný napríklad svojím vynikajúcim čuchom. Byt nie je vhodným prostredím pre chov plavého bretónského grifóna. S inými psami sa znáša veľmi dobre.

 

Rodézsky ridgeback

 

Veľkosť a stavba tela
Tento mohutne pôsobiaci pes, pôvodne pochádzajúci z južnej Afriky, dorastá do kohútikovej výšky 70 cm. Rodézsky ridgeback dosahuje hmotnosť okolo 30 až 40 kg. Má stredne veľkú, nie príliš dlhú hlavu, silný krk. Telo má viacmenej obdĺžnikový tvar. Silné končatiny sú zakončené okrúhlymi a silnými labami.
Srsť
Typickým znakom rodézskeho ridgebacka je krátka, hladká a lesknúca sa srsť. Sfarbenie variuje od svetložltej až po červenohnedú. Najtypickejším pre toto plemeno je pás dlhšej, redšej a zježenej srsti rastúcej v protismere stredom chrbta. Tento pás srsti je na dotyk o niečo tvrdší.
Povaha a temperament
Rodézsky ridgeback je veľmi živým, temperamentným a pohyblivým psom. Aj pri vyšších teplotách zostáva aktívny. Vyznačuje sa odvážnou povahou a je schopný postaviť sa nebezpečenstvu s deťmi a inými psami. V každom kou silou a odporom. Je veľmi prípade by mu deti mali dopriať odolný voči chorobám. pokoj, ak si ho vyžaduje.
Vhodné prostredie
Tento pes sa vo svojej domovine používa ako poľovný pes. Ale osvedčil sa aj ako vynikajúci strážny pes a príjemný domáci pes. Potrebám rodézskeho ridgebacka určite vyjdete viac v ústrety, ak ho budete chovať v rodinnom dome so záhradou, kde má možnosť výbehu. Nemá problémy v kontakte.