Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Špice

Špice

Čau-čau

 

Veľkosť a stavba tela
Tento známy a popualárny pes, pôvodne pochádzajúci z Číny, dorastá do výšky viac ako 50 cm a dosahuje hmotnosť približne 25 až 30 kg. Má mohutné, skôr kratšie pôsobiace telo s nie príliš krátkymi nohami, ktoré sú zakončené malými, okrúhlymi labami. Hlava je dostatočne široká a plochá. Svojim vzhľadom pripomína leva.
Srsť
Čau-čau nosí hrubý kožuch. Okolo krku má hrivu, chvost je huňatý. Psy tohto plemena sú jednofarebné. Vyskytuje sa celá škála farieb od červenej, čiernej, modrej po škoricovú, krémovú alebo bielu. Sfarbenie môže byť tieňované, ale nesmie byť škvrnité. Na zadnej strane zadných končatín a na spodnej strane chvosta môže byť sfarbenie v svetlejších odtieňoch.
Povaha a temperament
Veľmi svojrázna, „orientálna" povaha. Je to samotársky, introvertný pes. Býva veľmi nedôverčivý voči cudzím ľuďom. Čau-čau si vyberá len jednu osobu, na ktorú sa úplne naviaže. Kvôli tejto povahovej vlastnosti ho volajú aj „psom jedného pána". Veľmi miluje svoju slobodu, je nezávislý, nerád sa podriaďuje a nenechá sa do niečoho nútiť. Hoci vyzerá ako plyšový medvedík, nie je to maznáčik pre deti, lež hrdý, dôstojný a uzavretý pes. Okrem toho je veľmi pokojný, ale aj veľmi ostražitý.
Vhodné prostredie
Psa tohto plemena môžete chovať aj v menšom mestskom byte, no bezpodmienečne odporúčame, aby ste sa postarali o dostatok pohybu. S inými psami sa čau-čau neznáša vždy dobre. K deťom si vie zato vybudovať priateľský vzťah.

 

Fínsky špic

 

Veľkosť a stavba tela
Tento pes, ktorý je veľmi obľúbený vo Fínsku, dosahuje výšku až pol metra. Jeho hmotnosť sa pohybuje približne okolo 15 kg. Fínsky špic má solídnu, ale v žiadnom prípade nie ťažkú, stavbu tela. Hlava nie je v pomere k telu príliš veľká. Papuľa je kónická.
Srsť
Hrdzavá, ryšavá, gaštanovo-červená a žltočervená sú typickými farbami pre tohto fínskeho psa. Povolené sú aj do určitého rozsahu biele znaky a čierny pesík. Srsť je dlhšia a odstáva od tela. Podsada je hustá a prilieha tesne k telu.
Povaha a temperament
Fínsky špic nie je žiaden potichu sa prikrádajúci pes. Naopak, rád na seba upozorňuje a hlasno šteká. Pri poľovačke sa to od neho aj vyžaduje. Fínsky špic je považovaný za veľmi odolného, ostražitého a milovania hodného psa.
Vhodné prostredie
Tento fínsky pes deti vyslovene miluje. Aj pri iných psoch nedochádza ku konfliktným situáciám. Ak chcete fínskeho špica chovať ako domáceho psa a nie ako poľovného psa, tak by ste mali mať záhradu. Na veľkom sedliackom dvore sa bude fínsky špic cítiť ako doma.

 

Samojed

 

Veľkosť a stavba tela
Tento severský pes môže dorásť až do výšky 56 cm a dosiahnuť hmotnosť od 20 do 30 kg. Vzrastom ho zaraďujeme do vyššej strednej veľkosti. Samojed je statnej postavy s rovnými končatinami a silnou hlavou v tvare tupého klina.
Srsť
Srsť je neobyčajne bohatá a lesklá, s krátkou, mäkkou podsadou a dlhším krycím osrstením. Typickými farbami samojeda sú biela, biskvitová a béžová.
Povaha a temperament
Typickými povahovými vlastnosťami samojeda sú čulosť, prítulnosť a priateľský vzťah k ľuďom. Samojed sa vie predviesť veľkým pracovným nasadením a skutočne pôsobivou vytrvalosťou.
Vhodné prostredie
Tento pes je tradičným severským ťažným psom. Kto ho chce chovať ako spoločníka, musí sa postarať o dostatok pohybu. Ku každodennému programu musia patriť dlhé prechádzky v prírode, ktoré mu umožnia odbúrať energiu. Samojed je považovaný za vyslovene priateľského k deťom a s prihliadnutím na jeho veľkú prítulnosť je vhodným psom do rodiny.

 

Sibírsky husky

 

Veľkosť a stavba tela
Tieto severské psy dorastajú do výšky okolo 60 cm a dosahujú hmotnosť od 15 do 25 kg. Stavbu tela majú mierne obdĺžnikovú s nie príliš dlhým krkom a stredne veľkou hlavou. Končatiny sú rovné, rovnobežné, svalnaté a ukončené pomerne veľkými labami so silnými pazúrmi.
Srsť
Rovná krycia srsť je mäkká a jemná. Môže byť biela, čierna, ale aj vo všetkých čiernobielych odtieňoch. Vyskytuje sa aj piesková farba - základná a piesková farba so znakmi rozličnej farebnosti.
Povaha a temperament
Sibírsky húsky je samostatný, trochu svojvoľný, ale v každom prípade k ľuďom priateľský pes. Je preňho typická určitá tvrdohlavosť, preto nie je ľahké dobre ho vychovať. Ako ťažný pes sa prejavuje veľmi temperamentne.
Vhodné prostredie
Kto nechová sibírskeho huskyho na pracovné použitie ako ťažného psa, mal by mu zabezpečiť iný druh pohybu a zamestnania. Sibírsky húsky je považovaný za prispôsobivého a nemá žiadne problémy v styku s deťmi.

TOPlist