Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Retrievery

 Retrievery

Field spaniel

 

Veľkosť a stavba tela
Tento poľovný pes dorastá do výšky okolo 45 cm a bežne dosahuje hmotnosť 15 až 25 kg. Má ušľachtilý vzhľad dobre stavaného vytrvalého poľovného psa.
Srsť
Srsť „poľného Španiela" by nemala byť príliš krátka. Môže byť hladká ale aj mierne zvlnená, pritom hustá a lesklá. Častými farbami sú okrem iného mahagónová a čierna.
Povaha a temperament
Psy tohto plemena sa vyznačujú veľmi priateľskou a miernou povahou. Sú citlivými, čulými a výslovne akčnými a podnikavými poľovnými psami.
Vhodné prostredie
Hoci je field spaniel jednoznačne poľovným psom, môžete ho chovať aj ako domáceho psa. Rodinný dom s priamou možnosťou výbehu je pre neho podstatne vhodnejším prostredím ako prípadný chov v byte. Dostatok pohybu je rozhodujúcim predpokladom na to, aby sa váš agilný štvornohý spoločník cítil šťastne. Inak ide o veľmi nekomplikovaného psa. Deti a iných psov miluje a rád sa s nimi hrá.

 

Hladkosrstý retriver

 

Veľkosť a stavba tela
Tento dobre stavaný pes dosahuje výšku približne 60 cm, jeho hmotnosť činí spravidla niečo okolo 30 kg. Mierne pretiahnutý krk prechádza do dlhšieho svalnatého chrbta zakončeného krátkymi bedrami. Nohy sú silné. Hlava je dlhá.
Srsť
Hladká srsť hladkosrstého retrivera je lesklá a skôr dlhšia, pričom je hustá a jemná. Podsada srsti je hustá.
Povaha a temperament
Hladkosrstý retriver sa vyznačuje mnohými príjemnými vlastnosťami. Je inteligentný a učenlivý. Ľahko sa vychováva a cvičí. Hladkosrstý retriver je živý a vyznačuje sa rýchlymi reakciami. Má citlivú dušu. Typická je jeho veľká náklonnosť a vernosť.
Vhodné prostredie
Ako poľovné psy sa hodí toto plemeno obzvlášť na aportovanie operenej diviny. Hladkosrstého retrivera môžete chovať aj ako domáceho psa. Musíte mu ale dopriať dostatok miesta, aby sa mohol poriadne prebehnúť. Toto plemeno má silnú a pravidelnú potrebu dostatočne sa prebehnúť. Tejto potrebe hladkosrstých retriverov nesmieme brániť, ale naopak zabezpečiť im pravidelný výdatný pohyb. Tieto harmonicky stavané psy si zväčša dobre rozumejú s deťmi, ako aj s inými psami.

Chesapeake Bay retriever

 

Veľkosť a stavba tela
Tento nádherný poľovný pes môže byť až 70 cm vysoký. S hmotnosťou okolo 30 kg nie je vzhľadom na svoju veľkosť nezvyčajne ťažký. Má veľmi solídnu stavbu tela s dobrými proporciami a mohutnými končatinami. Má hlboký a široký hrudník. Hlava je dostatočne široká s mierne klenutou lebkou a dlhou silnou papuľou. Chesapeake bay retriever vykazuje zvláštny znak typický pre všetky vodné psy: medzi prstami má plávacie blany.
Srsť
Pod hustou a krátkou krycou srsťou sa skrýva vodu neprepúšťajúca podsada. Na chrbte môže byť krycia srsť mierne zvlnená. Vyskytujú sa všetky odtiene tak hnedej, ako aj žltej farby. Prípadné biele znaky na prstoch a hrudi nie sú chybou.
Povaha a temperament
V povahe a temperamente tohto psa sa spája celý rad veľmi príjemných charakteristických vlastností. Je inteligentný, odvážny a rýchly. Svojmu majiteľovi alebo majiteľke prejavuje veľkú náklonnosť a vernosť.
Vhodné prostredie
Tento silný spoločník a kamarát potrebuje dostatok miesta a veľa pohybu. Prípadné aktivity vo vode sú vítané. Nie s každým cudzím psom si porozumie. S deťmi vychádza zväčša omnoho lepšie. Vzhľadom na to, že retriver je veľmi učenlivým a vyslovene aktívnym psom, mali by ste mu dopriať veľa pohybu a zmysluplného zamestnania.

 

Labradorský retriver

 

Veľkosť a stavba tela
Labradorský retriver môže narásť až do výšky 60 cm a dosahovať hmotnosť približne 30 až 35 kg. Celkovo pôsobí pevným, svalnatým a harmonickým dojmom. Hlava je podľa štandardu plemena obdĺžniková, relatívne široká a má výraznú silnú tlamu. Krk je mohutný. Labradorský retriver má silné končatiny a kompaktné okrúhle labky. Napriek tomu nepôsobí neprimerane masívne, naopak skôr vyvážene, proporcionálne a primerane mohutne
Srsť
Srsť psov tohto plemena je hustá, hladká, krátka a trochu tvrdšia. Srsť chráni telo psa pred vodou. Labradorský retriver je obvykle jednofarebný. Veľmi rozšíreným sfarbením sú čierna a svetlé hnedé tóny. Najobľúbenejšími medzi chovateľmi sú svetlé tóny.
Povaha a temperament
Spoločný život a práca s týmto plemenom je pre človeka príjemná. Labradorský retriver je veľmi inteligentným zvieraťom s rýchlymi reakciami. Je veľmi usilovný, prispôsobivý a poddajný. Vyznačuje sa veľkou prítulnosťou a vernosťou
Vhodné prostredie
Ako poľovný pes je toto plemeno nasadzované prevažne na aportovanie. Kto chce tohto psa chovať ako spoločníka, musí mu poskytnúť dostatok príležitosti na zamestnanie a pohyb. Labradorský retriver nie je žiadnym peciválom či lenivým domasedom. S deťmi si rozumie zvyčajne mimo riadne dobre, a aj s inými psami sa zväčša dobre znáša.

 

Zlatý retriver

 

Veľkosť a stavba tela
Tento nádherný pes môže dosiahnuť výšku až okolo 60 cm a hmotnosť približne 30 kg. Obdĺžniková stavba tela je harmonická. Zlatý retriver má širokú lebku so silnou papuľou a výrazným čelovým sklonom. Labky sú zaoblené.
Srsť
Základom sfarbenia sú zlaté farby. Srsť zlatého retrivera môže byť svetlá zlatohnedá až zlatožltá a tónovaná krémovými farbami až do pšenično-žltej. Znaky sú nežiaduce, prípustné sú jednotlivé biele vlasy. Srsť je stredne dlhá a môže byť mierne zvlnená alebo aj hladká. Hustá podsada je prekrytá hustou srsťou. Dlhšia srsť môže byť na chvoste, na bruchu a na hrudi, ako aj na zadnej strane predných nôh.
Povaha a temperament
Zlatého retrivera si ceníme ako mierneho a trpezlivého štvornohého kamaráta. Ľahko sa vychováva a je veľmi prítulný. Ako poľovný pes je známy svojím zápalom pri práci. S nadšením a dobre aportuje divú zver.
Vhodné prostredie
Zlatý retriver patrí k mnohostranne použiteľným plemenám psov. Zo strany poľovníkov je občas počuť sťažnosť, že toto plemeno sa stalo príliš módnym, čo môže ohrozovať jeho pôvodné poľovné vlastnosti. Podobné sťažnosti je možné počuť aj na adresu iných psích plemien. Takéto výroky určite majú svoje opodstatnenie, pretože pes nieje žiadnou dekoráciou či ozdobou. Každý budúci majiteľ by si mal dobre zvážiť, či je schopný naplniť požiadavky a očakávania, ktoré na neho kladie výber určitého plemena. Zlatý retriever je veľmi rád zamestnávaný a vyžaduje veľa pohybu. Rodinný dom podľa možnosti s veľkou záhradou je ideálnym prostredím pre chov zlatého retrivera. S deťmi si rozumie vynikajúco. Svoje cenné služby ľuďom dokáže vykonávať aj v nasadení ako služobný pes, napríklad v úlohe záchranárskeho psa.

TOPlist